Gry indie to prawdziwe dzieła sztuki w branży game deweloperskiej. Cechuje je unikalność i kreatywność. To tutaj szansę na wykazanie się ma niczym nieskrępowana wyobraźnia twórcy. Niektóre z nich mimo, że tworzone przez pojedyncze osoby lub małe studia deweloperskie dorównują sukcesem grą AAA. Gry Indie – co to właściwie znaczy? Jakie są najlepsze gry niezależne na PC? 

gry Indie - co to

Gry Indie – co to?

Gry indie to skrót od ang. independent game, co oznacza gry niezależne. Tak jak w nazwie, cechuje je – niezależność. Gry Indie tworzone są przez pojedynczych twórców lub małe studia deweloperskie, a wizja ich gry oraz kreatywność nie są ograniczane presją wydawców. Wśród gier Indie możemy znaleźć prawdziwe perełki branży growej, które odznaczać się będą ciekawą oprawą graficzną, innowacyjnymi rozwiązaniami, czy świetnie poprowadzoną fabułą.

Nie wszystkie gry niezależne są jednak tworzone całkowicie niezależnie. Dobrze zapowiadające się tytuły, czy bardziej znane studia decydują się na współpracę z wydawcami. W takim przypadku, wydawcy bardzo często wyznaczają terminy oraz wymagają przestrzegania ich, a niezależność gry w takim przypadku się trochę zatraca. Z tego powodu preferowana przeze mnie definicja gry Indie koncentruje się bardziej na samym kulcie tworzenia gry, niżeli tym jak w rzeczywistości niezależna jest. To, że gra jest wspierana finansowo nie powinno być problemem – ważne jest, aby twórca nie bał się odejść od mainstreamu, a jego pomysł oraz kreatywność nie były ograniczane wymaganiami sponsorów oraz wydawców.

Gry niezależne – skąd taka popularność?

Gry niezależne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans. Przyczyn tak wielkiego boom na gry Indie jest wiele. Przede wszystkim – coraz to większa dostępność i prostota tworzenia gier, nostalgia ale też coś, o czym wspomniałem wyżej – zmęczenie mainstreamem i potrzeba innowacji. Coś co w ostatnich latach możemy zauważyć na wielu rynkach – nie tylko growym, ale przede wszystkim filmowym, to strach przed tworzeniem nowych tytułów. W branży gier – najwięksi wydawcy zalewali nas kolejnymi częściami gier, prequelami i sequelami niewiele różniącymi się od swoich poprzedniczek. Na ratunek przyszły gry niezależne. Tworzone przez graczy dla graczy, gry które nie musiały martwić się wymaganiami wydawców, a stawiały na kreatywność twórcy. W połączeniu z postępem technologii pozwalającej na tworzenie gier niemalże każdemu – doświadczyliśmy prawdziwego wysypu gier Indie.

Charakterystyczna estetyka gier Indie

Coś co łączy gry Indie oprócz ich „niezależności” jest ich charakterystyczna estetyka nawiązująca do gier sprzed ery 3D. Styl retro, pixel art, czy perspektywa 2D to coś co w grach niezależnych widzimy na porządku dziennym. Takie zabiegi świetnie podsycają naszą nostalgię i chęć powrotu do klasyków sprzed lat, ale przede wszystkim są znacznie prostsze i tańsze w realizacji niż realistyczna grafika z dokładnymi modelami postaci. Postawienie na tańszy w realizacji styl graficzny, który mimo wszystko nadal będzie się dobrze prezentował pozwala game developerom skupić się na gameplayu, tworzeniu ciekawych mechanik oraz fabuły. Sytuacja win-win! 

Najlepsze gry Indie – gry w które musisz zagrać!

Wiesz już czym są gry Indie? Świetnie! Teraz czas poznać kilka najlepszych tytułów z gatunku! Gry na przedstawionej liście to gry niezależne, tworzone przez pojedyncze osoby lub bardzo małe studia game developerskie, które zdołały zdobyć popularność oraz rzeszę fanów na skalę gier wysokobudżetowych(AAA) tworzonych przez największe studia na świecie. Wyróżniają się przede wszystkim unikalną rozgrywką, ciekawymi pomysłami, czy świetną fabułą.

Stardew Valley

Stardey Valley stworzone przez Erica Barona to przykład gry tak niezależnej jak tylko się da. Eric, Stardey Valley tworzył całkiem sam, od programowania poprzez animacje, grafikę, muzykę, dialogi, aż po samo samo wydanie gry. Gra sprzedała ponad 15 milionów kopii i stała się hitem na całym świecie.

Hollow Knight

Hollow Knight to gra z gatunku metroidvania tworzona przez mały zespół liczący kilka osób – Team Cherry. Gra wyróżnia się swoją piękną i unikalną oprawą audiowizualną oraz wysokim poziomem trudności. Aktualnie fani niecierpliwie czekają na premierę kolejnej części gry – Hollow Knight: Silksong

The Binding of Isaac 

Na naszej liście nie mogło oczywiście zabraknąć gry The Binding of Isaac. Kultowa już gra to połączenie ciągłego rozwoju i regrywalności. Jedyna w swoim rodzaju gra Indie, mimo że od premiery pierwszej wersji gry minęło już ponad 10 lat, do dziś przyciąga do siebie dziesiątki tysięcy graczy każdego dnia. 

Undertale

Tak jak w przypadku Stardey Valley, Undertale tworzony był niemalże tylko przez jedną osobę. W tym przypadku twórcą Undertale jest Toby Fox. Gra utrzymana jest w stylistyce retro, a jej największym atutem jest unikalne podejście do rozgrywki oraz świetna oprawa muzyczna.

Terraria

Terraria to gra kultowa, której przedstawiać chyba nie trzeba nikomu. Gra jest tak popularna, że zapewne wiele osób nawet by nie pomyślało, że mogła ona zostać wydana przez studio niezależne. Studio Re-Logic sprzedało swoją grę w ponad 35 milionach egzemplarzach zajmując czołowe miejsce wśród najlepiej sprzedających się gier wszechczasów.

Gry Indie – podsumowanie

This war of mine, Minecraft, Don`t Starve, Super Meat Boy, Cuphead… Wymieniać można w nieskończoność. Gier Indie wysokiej jakości na rynku jest mnóstwo, a poziom ich wykonania oraz baza fanów jaką budują często przewyższa wysokobudżetowe tytuły tworzone przez gigantów rynku gier. W dzisiejszych czasach gry tworzyć może niemalże każdy, a fenomen gier Indie wynika przede wszystkim właśnie z tego, że są to gry tworzone przez graczy dla graczy.


Autor: Patryk Kipiela