Stardew Valley swoją premierę miało 6 lat temu i od tego czasu sprzedano aż 15 milionów kopii gry. Ciężko sobie dzisiaj wyobrazić, że za stworzeniem ukochanego przez graczy tytułu stoi tylko jeden człowiek – Eric Barone. Jaka jest historia 34 letniego game developera i co sprawiło, że odniósł tak olbrzymi sukces?

Eric Barone

Czym inspirował się Eric Barone?

Eric Barone od dziecka był wielkim fanem serii gier pod tytułem Harvest Moon. Elementem rozgrywki, który szczególnie podobał się Ericowi, było wchodzenia w interakcje z postaciami ze świata gry – rozmawianie z nimi, tworzenia unikalnych relacji, czy nawet związków. Fascynował go tętniący życiem świat, w którym cały czas coś się dzieje – niezależnie od tego czy w pobliżu jest gracz czy też nie. To w jakim kierunku tworzone były najnowsze odsłony Harvest Moon nie podobało się Ericowi. Przez długi czas starał się znaleźć fanowskie kopie gry, które spełniałyby jego wymagania. Poszukiwania jednak zawiodły, a Eric postanowił stworzyć własną grę.

Eric Barone i jego początki w tworzeniu gier

w 2011 Eric Barone został absolwentem uniwersytetu Waszyngton w Tacomie na kierunku informatycznym. Po ukończeniu uniwersytetu zaczął starać się o pracę, wziął udział w kilku rozmowach kwalifikacyjnych, jednak nigdy nie został zatrudniony. Eric postanowił, że w wolnym czasie zajmie się tworzeniem swojej własnej kopii gry Harvest Moon. Celem było poprawienie swoich umiejętności w programowaniu oraz możliwość pochwalenia się ciekawym projektem w CV. Z czasem jednak gra nabierała coraz większego potencjału, a Eric Barone zaczął wierzyć, że może stworzyć coś większego niż mały projekt do swojego CV.

Jak powstawało Stardew Valley?

Eric Barone od zawsze kochał gry komputerowe, muzykę, rysowanie, czy pisanie. Nigdy jednak nie przypuszczał, że któregoś dnia połączy swoje pasje by zostać jednym z największych indie developerów i dołączy do tego grona obok takich osób jak Toby Fox. Eric zaczynając pracę nad Stardew Valley nie miał żadnego doświadczenia w tworzeniu gier. Wszystko co tworzył w początkowych etapach gry – tworzył intuicyjne. Dodawał kolejne elementy, aż gra zaczęła nabierać spójną formę. Wraz z tworzeniem Stardew Valley umiejętności Erica stale rosły, przez co niektóre elementy gry były usuwane, ponownie dodawane i edytowane dziesiątki razy. Dla przykładu portrety bohaterów były przerabiane i rysowane na nowo nawet po 10 razy. Eric nigdy nie prosił nikogo o pomoc, wszystkie błędy i problemy rozwiązywał sam. Tworzenie Stardew Valley nie było proste i kosztowało Erica znacznie więcej czasu niż początkowo przypuszczał. Finalnie gra tworzona była 4 lata.

Stardew Valley

Za co kochamy Stardew Valley?

Dzisiaj tytuł Erica Barone kojarzy nam się przede wszystkim z relaksującą i niezobowiązującą rozgrywką. Stardew Valley to gra po którą sięgniemy po ciężkim dniu w pracy lub szkole. Żywy świat pełen ciekawych postaci pozwoli nam na bardziej immersyjne i personalne doświadczenie z grą. Ciągłe poczucie niewymuszonego rozwoju na naszej farmie ale i również w relacjach z innymi postaciami daje graczowi ogromną satysfakcję. Stardew Valley jest grą dla każdego, a ogromna ilość fanów świadczy o tym jak utalentowanym game developerem jest Eric Barone.


Autor: Patryk Kipiela