Hallownest jest jednym z najpiękniejszych światów w historii gier. Hollow Knight już w 2018 roku, zaledwie rok po premierze, sprzedał ponad milion kopii, a na przeróżnych forach możemy natrafić na ogromną aktywności społeczności gry. Co sprawiło, że gracze tak bardzo pokochali Hallownest?

Hallownest z gry Hollow Knight

Nadawanie tonu w Hollow Knight

Hollow Knight już w menu głównym wita nas ciemnym, rozmazanym tłem, oraz rozjarzonymi ale estetycznymi białymi napisami. W tle słyszymy spokojną muzyką z klasycznym pianinem w roli głównej oraz dogrywającymi mu skrzypcami. Po rozpoczęciu gry ukazuje nam się tajemniczy cytat, który na tym etapie niewiele nam mówi. Wprowadza, jednak pewną tajemniczość do świata i nadaje tonu grze, który będzie nam towarzyszył do końca rozgrywki. Minęły dopiero dwie minuty od włączenia gry, a już czujemy tajemniczość, samotność oraz piękno świata, który przyjdzie nam odkrywać.

Poczucie zagubienia

Przez większość czasu, a zwłaszcza na początku naszej przygody w Hallownest towarzyszy nam poczucie zagubienia. Świat stworzony przez Team Cherry jest ogromny i nieprzyjazny, a wskazówek jak sobie w nim radzić jest niewiele. Mapa nie jest od razu dostępna. Gdy już znajdziemy kartografa, okazuję się, że mamy dostęp tylko do niewielkiej części regionu. Resztę musimy eksplorować na własną rękę. Uczucie zagubienia cały czas trzyma nas w napięciu, a brak oczywistych wskazówek sprawia, że gracz jest w stanie bardziej zagłębić się w świat gry.

Tajemniczość świata w Hollow Knight

Hallownest z gry Hollow Knight jest piękne, jednak brak w nim życia. Gracz na swojej drodze spotyka zagubionych przeciwników, bez celu błąkających się po ruinach Hallownest. Nie mają oni wolnej woli, są czymś zainfekowani. Po ogromnych miastach zostały tylko ruiny, a obrzeża Hallownest pokrywają dzikie pnącza i kolce. W najniższych warstwach świata gracz odkrywa coraz to mroczniejsze i bardziej opuszczone regiony. Od czasu do czasu gracz natrafia na oznaki zaawansowanej niegdyś cywilizacji. Wszystko to – to jednak przeszłość. Hallownest w momencie, gdy przemierza je gracz jest opuszczone, a w naszych głowach pojawia się coraz więcej pytań. Co stało się z niegdyś pięknych i tętniącym życiem królestwem?

Oprawa audiowizualna

Stworzenie tak pięknego świata nie byłoby możliwe, gdyby nie niezwykle uzdolnione osoby odpowiedzialne za oprawę audiowizualną. Artystą odpowiedzialnym za oprawę graficzną jest Ari Gibson. Wszystkie grafiki do gry rysował on ręcznie, następnie jego dzieła skanowano komputerowo i finalnie implementowano je w grze. Każda lokacja ma w sobie wiele detali. Za pomocą rozmyć w tle, światu nadaje się głębi. Każda lokacja w Hallownest ma swoją paletę kolorów, odpowiednią teksturę oraz architekturę. Niezwykły styl wizualny gry podkreśla starannie dobrana ścieżka dźwiękowa przygotowana przez nagrodzonego wieloma nagrodami kompozytora Christophera Larkina. W tle często słyszymy pianino, instrumenty smyczkowe czy chórki. Połączenie geniuszu Ariego Gibsona oraz Christophera Larkina sprawiły, że dziś gracze zachwycać się mogą pięknem Hallownest. Gra jest świetna, a fani nie mogą doczekać się jej kolejnej odsłony – Hollow Knight Silksong. Na pewno jest na co czekać!


Autor: Patryk Kipiela