Chcesz tworzyć sztukę, ale nie chcesz tracić czasu na mieszanie farb i pranie pędzli? Digital painting to rozwiązanie idealnie dla Ciebie! Rysunek cyfrowy z każdym rokiem zyskuje na popularności, a artyści digitalowi jeszcze nigdy nie byli tak rozchwytywani. Jak w takim razie tworzyć digital painting? Jak zacząć? Jaki program wybrać? Na te pytania i więcej odpowiemy w naszym poradniku o digital paintingu dla początkujących.

Digital painting innej planety

Digital painting – co to jest?

Digital painting, po polsku – rysunek cyfrowy, malarstwo cyfrowe jest to rodzaj sztuki tworzonej za pomocą narzędzi elektronicznych – komputera, tabletów graficznych i oprogramowania do tworzenia grafiki. Może obejmować różne rodzaje grafiki, w tym rastrowe i wektorowe, a także różne techniki malarskie – rysowanie pędzlem, mieszanie warstw, czy blendowanie kolorów. Digital painting daje twórcom szeroki zakres możliwości twórczych i pozwala na tworzenie sztuki zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu. Może być wykorzystywany w wielu dziedzinach takich jak: projektowanie graficzne, tworzenie gier komputerowych, filmów animowanych, czy jako samodzielne dzieło sztuki.

Narzędzia i programy do digital paintingu

Wybór narzędzi i programów do malarstwa cyfrowego zależy od indywidualnych potrzeb oraz preferencji twórcy. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych opcji:

  • Photoshop: jest to powszechnie używane płatne oprogramowanie do tworzenia grafiki.
  • Procreate: to popularne oprogramowanie dla grafików i artystów cyfrowych, które oferuje szeroki wybór narzędzi malarskich, a także możliwość tworzenia animacji. Program dostępny jest tylko na iPady.
  • Krita: to darmowe oprogramowanie open source do digital paintingu, oprócz szerokiej gamy narzędzi malarskich i rysunkowych, oferuje również możliwość tworzenia animacji.
  • Corel Painter: to oprogramowanie specjalnie zaprojektowane do digital paintingu, może być stosowany jako zamiennik dla photoshopa.
  • GIMP: to darmowe oprogramowanie do obróbki zdjęć, które oferuje szeroki wybór narzędzi malarskich i edytorskich.

Oprócz wyboru odpowiedniego oprogramowania, ważnym narzędziem dla artystów digitalowych jest tablet graficzny, który umożliwia rysowanie na ekranie za pomocą specjalnego pióra. Tablet graficzny pozwala na bardziej naturalne oraz płynne rysowanie niż mysz komputerowa.

Digital painting – jak zacząć? Poradnik dla początkujących

Teorię, potrzebne narzędzia oraz oprogramowanie mamy już za sobą. Czas przejść do akcji. Jak zacząć tworzyć digital painting? Na początku najważniejsze będzie poznanie oprogramowania oraz narzędzi z których będziesz korzystać. Sprawdź wszystkie dostępne opcje. Nie bój się testować. Warto na tym etapie skorzystać z poradników dla początkujących, których w Internecie jest pełno. Skup się przede wszystkim na warstwach, mieszaniu kolorów oraz narzędziach malarskich dostępnych w programie.

Kolejne etapy to już czysta zabawa. Po poznaniu wybranego programu do digital paintingu oraz oswojeniu się z tabletem graficznym pora na eksperymenty. Ćwicz swój rysunek, baw się stylami oraz technikami. Inspiruj się innymi pracami. Czym dłużej będziesz rysować, tym cenniejsze staną się wskazówki od innych artystów. Warto udostępniać swoje prace oraz włączać się w dyskusje na forach internetowych czy serwerach Discord poświęconym rysunku cyfrowemu. 

Pamiętaj, że tworzenie rysunku cyfrowego wymaga czasu i cierpliwości. Nie zrażaj się, jeśli na początku nie otrzymasz oczekiwanych rezultatów. Ważne jest, aby ciągle się rozwijać, eksperymentować i podnosić swoje umiejętności.

Rysunek cyfrowy jako sposób na rozwijanie swojej kariery artystycznej

Digital painting to ciekawy oraz przyszłościowy kierunek kariery. Wraz z rozwojem technologii coraz więcej firm i instytucji szuka cyfrowych artystów, którzy potrafią tworzyć wysokiej jakości grafiki i obrazy. Cyfrowi malarze potrzebni są przy tworzeniu gier, filmów, czy animacji. Świetnie sprawdzają się przy tworzeniu concept artów, będącymi wizualizacjami elementów gier, czy filmów, które na podstawie ich rysunków zostają później wcielone w “życie”. Często celem concept artu jest oddanie nastroju lub klimatu jaki ma towarzyszyć danej scenie lub lokalizacji.

Digital painting obok takich stylów jak pixel art może być użyty jako styl przewodni dla gry komputerowej. Przykładem takiego wykorzystania rysunku cyfrowego jest popularna gra Hollow Knight, której jedną z największych zalet jest właśnie grafika.

Digital painting nie jest używany, jednak tylko w świecie digitalowym. Ilustracje to bardzo popularny przykład użycia rysunku cyfrowego. Są to zarówno ilustracje do książek, plakatów, gier planszowych, czy gazet. 

Przykłady i inspiracje digital paintingu

Nie ma nic złego w inspirowaniu się pracami innych artystów, jest to wręcz wskazane. Oglądanie prac innych artystów może być świetnym sposobem na znalezienie inspiracji, naukę oraz poznanie różnych technik i styli z zakresu digital paintingu. Poniżej prezentujemy galerię inspiracji prac rysunku cyfrowego, a tymczasem mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci poznać bliżej czym jest digital painting, jak zacząć oraz jak tworzyć rysunek cyfrowy.

dziewczyna w lesie rysunek cyfrowyrycerz - rysunek cyfrowylas - digital artsteampunkowe miastogóry w stylu digital artmag w stylu rysunku cyfrowego

Autor: Patryk Kipiela