Gry z otwartym światem to gatunek, który pozwala graczom na eksplorację wirtualnego świata bez ściśle określonej ścieżki. Taka swoboda pozwala na odkrywanie nowych terenów, interakcję z postaciami i wykonywanie różnorodnych zadań. W historii gier pojawiło się wiele kultowych gier oferujących otwarty świat i w tym artykule postaramy się przedstawić naszą listę dziesięciu najlepszych gier open world, które warto poznać i przeżyć ich przygody na własnej skórze (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście).

Wiedźmin 3 - Dziki Gon

Czym są gry z otwartym światem?

Jak już zaczęliśmy we wstępie: gry z otwartym światem to gatunek gier komputerowych, w których gracze mają swobodę poruszania się po wirtualnym świecie bez sztywnych ram i ograniczeń. W przeciwieństwie do gier z liniową fabułą, w których gracze muszą podążać ściśle określoną ścieżką, gry z otwartym światem pozwalają na eksplorację i odkrywanie świata w dowolnym tempie. Gracze mogą wchodzić w interakcje z postaciami, wykonywać różnorodne zadania, walczyć z przeciwnikami, a wątek główny będzie na nich spokojnie czekał. Gry z otwartym światem mogą swoim gameplayem łączyć się z innymi gatunkami gier. Wyróżnić możemy między innymi gry rpg z otwartym światem, gry survival z otwartym światem i wiele innych.

Gry sandbox a gry z otwartym światem – czym się różnią?

Gry z otwartym światem i gry sandbox to dwa różne gatunki gier, chociaż mają ze sobą wiele wspólnego. Oba gatunki oferują graczom dużą swobodę działania, ale różnią się pod względem celów i struktury rozgrywki.

Gry z otwartym światem skupiają się na zapewnieniu graczom dużego, otwartego świata, który można eksplorować i odkrywać, zazwyczaj oferują fabułę oraz zadania, które gracz może wykonywać w dowolnej kolejności. Często mają one również elementy grywalności takie jak systemy walki, rozwoju postaci czy zbierania przedmiotów.

Gry sandbox natomiast są bardziej nastawione na swobodę twórczą, pozwalając graczom na budowanie i kreowanie własnych kreacji w wirtualnym świecie. Gry sandbox nie mają zwykle określonej fabuły, ani zadań do wykonania, zamiast tego pozwalają graczom na eksperymentowanie i tworzenie własnych wirtualnych światów, często oferując narzędzia i opcje edycji, które umożliwiają modyfikację wirtualnej piaskownicy.

W skrócie, gry z otwartym światem skupiają się na eksploracji i akcji w dużej, otwartej przestrzeni, podczas gdy gry sandbox kładą większy nacisk na swobodę twórczą i budowanie w wirtualnym świecie.

Ranking najlepszych gier z otwartym światem

Definicje mamy już za sobą – nadszedł czas na gwóźdź programu – top 10 najlepszych gier open world. Przedstawione gry zostały wybrane na podstawie opinii użytkowników oraz naszych własnych doświadczeń z podanymi tytułami. Skupiamy się głównie na grach z otwartym światem na PC, w większości przypadków będą one miały jednak swoje porty na innych platformach.

Top 10 gier z otwartym światem na PC według Indie Gamera:

  1. The Witcher 3: Wild Hunt
  2. Red Dead Redemption 2
  3. Grand Theft Auto V
  4. The Elder Scrolls V: Skyrim
  5. Assassin’s Creed: Odyssey
  6. Hogwarts Legacy
  7. Borderlands 3
  8. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
  9. Horizon: Zero Dawn
  10. Far Cry 5 

The Witcher 3: Wild Hunt

Na początek pozycja obowiązkowa w tego typu zestawieniach. The Witcher 3: Wild Hunt to jedna z najlepszych gier open world, oferująca ogromny świat, ciekawe postacie oraz świetną fabułę. W grze, gracz wciela się w postać wiedźmina – Geralta z Rivii, który przemierza krainy inspirowane mitologią słowiańską. Gra zachwyca bogactwem otwartego świata, trudnymi, emocjonalnymi wyborami i wciągającą fabułą. The Witcher 3: Wild Hunt bez wątpienia zasługuje na czołowe miejsce w top 10 najlepszych gier z otwartym światem.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 to jedna z najlepszych gier z otwartym światem. Akcja gry toczy się na dzikim zachodzie. Gra oferuje ogromny, pięknie zaprojektowany świat, w którym gracz wciela się w postać rewolwerowca Arthura Morgana. Główną siłą gry jest głęboka i emocjonalna fabuła, która opowiada historię grupy przestępców, walczących o przetrwanie w trudnych czasach. Fabuła jest pełna dramatyzmu, napięcia i zaskakujących zwrotów akcji, a każde podejmowane przez gracza decyzje wpływają na rozwój historii.

Gra zasługuje na miejsce w top 10 najlepszych gier open world ze względu na swoją wyjątkową jakość, dbałość o szczegóły, rozbudowany świat oraz wciągającą fabułę. Red Dead Redemption 2 to gra, która zachwyci zarówno miłośników westernów, jak i fanów gier z otwartym światem.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V to jedna z najbardziej znanych i kultowych gier z otwartym światem, rozgrywająca się w fikcyjnym mieście Los Santos, inspirowanym Los Angeles. Gracz wciela się w postacie trzech kryminalistów – Michaela, Trevora i Franklina, których losy będzie śledzić podczas rozgrywki. Gra oferuje ogromny, szczegółowo zaprojektowany otwarty świat, w którym gracz może robić praktycznie wszystko, co chce – od prowadzenia własnych biznesów po strzelaniny z policją. 

Grand Theft Auto V zasługuje na miejsce w top 10 najlepszych gier z otwartym światem dzięki swojej niezwykle dopracowanej mechanice rozgrywki, szczegółowo zaprojektowanemu światowi, mnogości rozmaitych możliwości i wielkiej swobodzie, jaką daje graczowi. Grand Theft Auto V to klasyka, która wciąż zachwyca swoją jakością i innowacyjnością.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Skyrim to jedna z najbardziej znanych i cenionych gier z otwartym światem. Akcja gry toczy się w świecie fantasy, w którym gracz może przybrać postać dowolnie wybranej rasy oraz zająć się dowolną profesją. Gra wyróżnia się przede wszystkim ogromną swobodą rozgrywki, mnogością zadań i aktywnościami jakimi gracz może się zająć w ogromnym świecie Skyrim. 

Gra jest także wyjątkowa ze względu na swoją trwałość i popularność, która utrzymuje się od czasu jej premiery w 2011 roku. Skyrim to gra, która zachwyciła miliony graczy na całym świecie i nadal jest uważana za jedną z najlepszych gier z otwartym światem w historii.

Assassin’s Creed: Odyssey

Akcja gry z 2018 roku – Assassin’s Creed: Odyssey, rozgrywa się w starożytnej Grecji. Gracz wciela się w postać Kassandry lub Alexiosa, którzy stają się częścią konfliktu między Ateńczykami a Spartanami. Gra oferuje ogromny, szczegółowo zaprojektowany świat, w którym gracz może eksplorować piękne, malownicze krajobrazy Grecji, prowadzić walki, podejmować misje i rozwijać swoją postać. Od strony technicznej gra imponuje wspaniałą grafiką, doskonałym klimatem i wyjątkową oprawą dźwiękową. Jest to gra, która z pewnością dała nowe tchnienie kultowej serii Assassin’s Creed i z pewnością zasługuje na miejsce w naszym zestawieniu.

Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy to najświeższy tytuł w naszym zestawieniu, ponieważ jego premiera odbyła się w lutym 2023 roku. Ze względu, jednak na ogromny pozytywny odzew ze strony fanów, gra bez wątpienia zasługuje na swoje miejsce w rankingu najlepszych gier open world. W Hogwarts Legacy wcielamy się w postać jednego z uczniów szkoły dla czarodziejów i czarodziejek, gdzie swobodnie będziemy mogli przemierzać tamtejsze korytarze i czerpać wiedzę od najlepszych profesorów sztuk magicznych. Akcja gry, rozgrywa się na wiele lat przed wydarzeniami z książek J.K. Rowling, co oznacza, że Harrego Pottera tam nie znajdziemy, nie oznacza to jednak, że zabraknie nam wrażeń.

Borderlands 3

Borderlands 3 to trzecia odsłona popularnej serii gier akcji z elementami RPG, która zachwyca swoją charakterystyczną, kreskówkową grafiką oraz dopracowaną mechaniką rozgrywki. Akcja Borderlands 3 rozgrywa się w otwartym świecie, gdzie gracz wciela się w postać łowcy skarbów, który przemierza różne planety i zwalcza złoczyńców. Gra oferuje wiele różnych misji, zadań pobocznych, wyzwań oraz walk z bossami. Charakterystyczne dla serii są też różnorodne rodzaje broni, które można znaleźć i dostosować do swojego stylu gry. Grę RPG open world – Borderlands 3 cechuje otwarty świat, unikalna atmosfera, świetna rozgrywka i znakomity humor. Wszystko to sprawia, że jest to jedna z najlepszych gier z otwartym światem.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to piąta i zarazem ostatnia część serii gier Metal Gear Solid, która została stworzona przez Hideo Kojimę. Gra została wydana przez koncern Konami w 2015 roku i szybko stała się jedną z najbardziej cenionych i popularnych gier z otwartym światem. W grze dostępnych jest mnóstwo różnorodnych zadań i misji, które można wykonywać na wiele sposobów. Dzięki możliwości rozwijania swojej bazy i wykorzystaniu nowych technologii, gracz ma szansę na dostosowanie swojego podejścia do konkretnych wyzwań i przeciwności, jakie napotyka na swojej drodze.

Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn to gra akcji z otwartym światem, która osadzona jest w postapokaliptycznym świecie, w którym ludzie żyją w prymitywnych plemionach, a roboty zdominowały Ziemię. Gracz wciela się w postać Aloy, młodej myśliwej, która odkrywa tajemnicę swojego pochodzenia i stara się ocalić ludzkość przed zagładą.

Gra zasługuje na miejsce w top 10 najlepszych gier z otwartym światem dzięki swojemu unikalnemu i interesującemu świecie, w którym połączono elementy postapokaliptycznej przyszłości z tribalną kulturą. W grze można odkrywać piękne i niebezpieczne tereny, polować na roboty, zbierać surowce i walczyć z przeciwnikami, a wszystko to wzbogacone jest wciągającą fabułą i piękną oprawą graficzną.

Far Cry 5 

Far Cry 5 to kolejna odsłona popularnej serii gier akcji, tym razem osadzona w amerykańskim stanie Montana. Gracz wciela się w zastępcę szeryfa, który musi powstrzymać fanatycznego przywódcę kultu religijnego o imieniu Joseph Seed. Gra oferuje wiele różnorodnych zadań i misji, których wykonywanie będzie nam urozmaicać rozbudowany system broni i pojazdów. Niesamowity świat, o niepowtarzalnym klimacie i świetnej oprawie graficznej, oraz przede wszystkim wciągająca fabuła, sprawiają, że Far Cry 5 zasługuje na miejsce w top 10 najlepszych gier z otwartym światem.