Gry strategiczne, mimo że lata swojej świetności mają za sobą, nadal ogrywane są przez miliony graczy na całym świecie. Popularnością cieszą się nowsze jak i wiecznie żywe starsze gry strategiczne. Nieważne czy jesteś wieloletnim fanem strategii, czy dopiero je odkrywasz – w naszym rankingu gier strategicznych PC każdy znajdzie coś dla siebie!

najlepsze gry strategiczne ranking

Ranking gier strategicznych PC

Przedstawiony poniżej ranking gier strategicznych PC ułożony został na podstawie subiektywnych opinii. Znajdziesz tu jednak tylko gry wysokiej jakości – kultowe starsze gry strategiczne i najnowsze produkcje cieszące się wysokimi ocenami recenzentów oraz graczy.

 1. Age of Empires II – Definitive Edition
 2. Europa Universalis IV
 3. Heroes of Might and Magic III
 4. Civilization VI
 5. Crusaders Kings III
 6. Cities Skylines
 7. Total War: Warhammer
 8. Endless Space 2
 9. Rise of Legends: Rise of Nations
 10. Frostpunk
 11. Company of Heroes 2

Age of Empires II: Definitive Edition

Seria gier Age of Empires to bez wątpienia top gier strategicznych. Cieszący się ogromną popularnością RTS przeżywa w ostatnich latach prawdziwy renesans. Wersja Definitive Edition będąca remasterem kultowej gry przyciągnęła do siebie starszych fanów serii jak i tysiące nowych. W odświeżonej odsłonie Age of Empires do dyspozycji gracza oddane zostały nowe frakcje, poprawiona została grafika oraz usprawniona rozgrywka sieciowa.

Europa Universalis IV

Europa Universalis IV stworzona przez studio Paradox to gra z gatunku Grand Strategy. Strategie z tego gatunku cechują się znacznie bardziej kompleksową i rozbudowaną rozgrywką. Europa Universalis IV to jedna z najlepszych gier Grand Strategy na rynku i mimo że została wydana ponad 9 lat temu nadal cieszy się ogromną popularnością. Już 25 października ukazać się ma kolejna gra studia Paradox – Victoria 3. A później kto wie? Może przyjdzie czas na Europę Universalis V!

Heroes of Might and Magic III

Starsze gry strategiczne nadal cieszą się ogromną popularnością. Jedną z takich gier są kultowe już Heroesy. Wydane zostały w 1999 i do dziś posiadają wiele fanów na całym świecie. Tym razem do czynienia mamy ze strategiczną grą turową. W grze naszym celem jest rozbudowywanie naszych zamków, budowanie armii oraz ulepszanie bohaterów. Gra najwięcej frajdy sprawia w trybie hot-seat podczas rozgrywki z naszymi znajomymi.

Civilization VI

Cywilizacja VI to kolejna odsłona z serii gier Sid Meier’s Civilization. Tylko na platformie Steam codziennie w Cywilizację VI gra średnio 40 000 graczy. Cywilizacja należy do specyficznego gatunku gier strategicznych – gier 4X. W grach typu 4X celem gracza jest umiejętne zarządzanie zasobami oraz czasem, który liczony jest w turach i rozbudowanie swojego państwa. Dróg do zwycięstwa jest kilka, a to jak gracz zakończy rozgrywkę zależy już tylko od niego.

Crusader Kings III

Crusader Kings III to kolejna gra w naszym rankingu gier strategicznych PC zaliczająca się do gatunku gier Grand Strategy. Tym razem gra studia Paradox przenosi nas w czasy średniowiecza. Rozgrywka w Crusader Kings wyjątkowo nie skupia się na naszym państwie, lecz na samym władcy i jego dynastii. Naszym celem będzie umacnianie jej i tworzenie silnego, stabilnego królestwa.

Cities Skylines

Gra Cities Skylines znacząco różni się od poprzednich pozycji w naszym rankingu gier strategicznych. Cities Skylines to nowoczesne wydanie klasycznych symulatorów budowania miasta. Celem gracza jest zbudowanie wielkiego tętniącego życiem, prosperującego miasta. Aby tego dokonać, gracz musi odpowiednio zaplanować strukturę miasta, umiejętnie dysponować pieniędzmi oraz zadbać o dobro swoich obywateli.

Total War: Warhammer

Total War: Warhammer to część serii Total War osadzona w uniwersum Warhammera. Jest to jedna z najlepiej ocenianych odsłon serii Total War. Gra należy do gatunku gier strategicznych i taktycznych czasu rzeczywistego. W grze zarządzamy naszym państwem, a podczas bitew przenoszeni jesteśmy do widoku pola bitwy, gdzie możemy wydawać bezpośrednie rozkazy dla naszych armii.

Endless Space 2

Endless Space 2 to gra z tego samego gatunku co Cywilizacja, czyli gier strategicznych 4X. Gameplay w obydwóch grach jest bardzo podobny. Na co jednak należy zwrócić uwagę to niezwykle interesujące uniwersum w jakim osadzona została gra Endless Space. W grze do dyspozycji mamy kilka ras – każda ze swoją własną, ciekawą historią oraz motywacjami, by podbijać kosmos. Wszystko to okraszone w pięknej oprawie graficznej, świetnymi cinematicami i genialnym sountrackiem.

Rise of Legens: Rise of Nation

Rise of Legends: Rise of Nation w naszym rankingu gier strategicznych zajmuje dziewiąte miejsce. Prawdopodobnie jest to jedna z mniej znanych gier jakie się tu ukazały. Jest to jednak gra warta uwagi. Od swoich konkurentów z gatunku RTS wyróżnia się przede wszystkim bardzo ciekawym steampunkowym światem oraz interesującą fabułą. Jest to nieco starsza gra, ale nie można jej odmówić świetnego klimatu. 

Frostpunk

Frostpunk to gra polskiego studia developerskiego 11 Bit Studios. Łączy w sobie elementy gry strategicznej czasu rzeczywistego, symulatorów budowania miasta oraz survivalu. Twoim celem będzie odbudowa zniszczonej przez zmiany klimatyczne cywilizacji. Podczas rozgrywki, gracz zmuszony będzie do podejmowania trudnych decyzji, kluczowych dla przetrwania twojej cywilizacji.

Company of Heroes 2

Ostatnią grą w naszym rankingu gier strategicznych PC jest Company of Heroes 2. Jest to gra RTS, rozgrywająca się w realiach II Wojny Światowej. W grze wcielimy się w dowódcę oddziałów i przeniesiemy się na Front Wschodni. Dla pasjonatów historii, a zwłaszcza czasów II Wojny Światowej jest to pozycja obowiązkowa.


Autor: Patryk Kipiela