Świetna wiadomość dla fanów gier strategicznych! Znamy już datę premiery długo wyczekiwanej gry – Victoria 3! Jak będzie wyglądała rozgrywka w grze Paradoxu? Co tym razem przygotowało dla nas szwedzkie studio i czy uda im się zaspokoić wymagania fanów? 

Victoria 3 – kiedy premiera?

Pracę nad grą Victoria 3 Paradox zapowiedział już w maju 2021 roku. Od tamtego czasu fani poprzedniej części gry oraz innych tytułów szwedzkiego studia, niecierpliwie czekali na kolejne informacje. Niedawno poznaliśmy datę premiery gry Victoria 3. Wiemy, że gra ukazać się ma w wersji na PC już 25 października 2022 roku! Oprócz daty premiery, fani mieli możliwość poznać gameplay najnowszego tytułu podczas 4 godzinnej transmisji na żywo prowadzonej na kanale Paradoxu.

Victoria 3 premiera

Victoria 3 – jak wyglądać będzie gameplay?

Victoria III jest grą typu Grand Strategy. Jest to odmiana gier strategicznych, w znacznie bardziej rozbudowanej wersji, gdzie celem gracza jest prowadzenie państwa. Gracz podejmuje decyzje gospodarcze, polityczne, dyplomatyczne oraz wojskowe. Wszystko to składa się na stosunkowo skomplikowaną rozgrywkę. Nie jest to coś niepożądanego – wręcz przeciwnie. Fani uwielbiają rozbudowany, kompleksowy i wymagający gameplay w grach Paradoxu. Nie inaczej ma być w grze Victoria 3. Rozgrywka toczyć się będzie w epoce wiktoriańskiej w latach 1836 – 1936, gdzie gracz będzie świadkiem wielu rewolucyjnych zmian społecznych i gospodarczych. Gra bardzo silny nacisk kłaść ma na ekonomię, politykę i społeczeństwo. Otwarta wojna w grze Victoria III ma być ostatecznością. Jedną z większych zmian względem innych gier Paradoxu jest sposób kontrolowania wojsk, a raczej jego brak. W grze pozbyto się modeli jednostek i zastąpiono je liniami frontu, kontrolowanymi przez AI. 

Sposób odkrywania nowych technologii w grze Victoria 3 przypomina trochę drzewka narodowe z Hearts of Iron IV, co dla wielu graczy będzie plusem. Głównym celem w grze będzie zwiększanie naszego PKB, na które, jak to przyzwyczaił nas Paradox – będzie się składać wiele czynników. Podczas zarządzania gospodarką naszego państwa, najważniejsze będzie zapewnienie odpowiednich cen dóbr dla naszych fabryk oraz odpowiednich warunków życia dla naszego społeczeństwa. Jak zawsze w grach z serii Victoria bardzo ważną rolę odgrywa społeczeństwo oraz decyzje i zmiany z nim związane. XIX wiek to czas, w którym niewolnictwo było na porządku dziennym, a studio zapewniło, że nie zignoruje tego tematu i podejdzie do niego poważnie. W grze pojawią się mechaniki i decyzje związane z handlem ludźmi.

Victoria III – co z PC Game Pass?

Jeszcze do niedawna byliśmy przekonani, że Victoria 3 w dniu premiery trafi do PC Game Pass. Jak się okazało po rozmowach z partnerami, Paradox zdecydował się zrezygnować z tego pomysłu. Gra nie będzie również dostępna w sklepie Microsoft Store. Jedynym dystrybutorem na ten moment jest platforma Steam, gdzie ruszyła już możliwość zakupu pre-ordera gry w cenie 199,99zł.

Podsumowanie

Victoria 3 bez wątpienia ma ogromny potencjał, a fani niecierpliwie czekają na premierę. W grę Victoria III Paradox wkłada wiele pracy, więc miejmy nadzieję że premiera gry będzie udana, a do satysfakcjonującej rozgrywki nie będą wymagane dziesiątki DLC, jak to często bywa w przypadku gier szwedzkiego studia. Z premierą Victorii 3 wiąże się jeszcze jedna bardzo dobra wiadomość dla fanów Grand Strategy – Europa Universalis 5 coraz bliżej!

Victoria 3 – wymagania minimalne

  • System operacyjny: Windows 10 64-Bit
  • Procesor: Intel Core i3-3250 lub AMD FX 8370 
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 (2GB) lub AMD Radeon R7 370 (2GB)

Victoria 3 – wymagania zalecane

  • System operacyjny: Windows 10 64-bit
  • Procesor: Intel Core i5-6600K lub AMD Ryzen 5 2600X
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1660 (6GB) lub AMD Radeon RX 590 (8GB)
  • Pamięć: 16 GB RAM

Autor: Patryk Kipiela