Jakiś czas temu dobrze znany wszystkim polskim graczom CD Projekt Red ogłosił, iż jest w trakcie prac nad kilkoma projektami, pośród których widniał między innymi The Witcher: Canis Majoris. Jakże wielka radość przepełniła serca graczy, gdy pod koniec października Redzi ogłosili, iż pod tym enigmatycznym kryptonimem kryje się remake Wiedźmina 1. Co o nim wiemy jak do tej pory?

Wiedźmin 1 remake

Wiedźmin 1 Remake – w pigułce

  • Gra powstaje na silniku Unreal 5
  • Data premiery nie jest jeszcze znana. Spekulacje mówią że Wiedźmin 1 i jego remake mogą pojawić się najwcześniej w 2026 roku.
  • Gra tworzona będzie przez studio Fool’s Theory.
  • Remake Wiedźmina 1 w odróżnieniu do dosyć liniowej wersji z 2007, będzie miał otwarty świat.
  • Nie znamy jeszcze platform na jakie zostanie wydany Wiedźmin 1 remake.

CD Projekt Red zapowiada remake Wiedźmina 1

Pierwszy Wiedźmin, gra wydana w 2007 roku, jest tematem dość… specyficznym. Pierwsza część cyfrowych przygód Białego Wilka niestety nigdy nie została ciepło przyjęta na zachodnim rynku, a i na polskim, mogłoby się zdawać, nie miałaby lekko. Jedni wskazywali na drewniany system walki, inni na błędy popełnione podczas projektowania questów, czy inne pomniejsze niedociągnięcia gameplayowe. Ale to absolutnie nie zmiania faktu, że nad Wisłą mamy multum graczy, którzy poszliby na noże, by tylko bronić honoru pierwszego Wiedźmina. Wciągająca fabuła, interesujący świat i uwielbiane przez wszystkich postacie z klasycznych powieści fantasy, autorstwa Andrzeja Sapkowskiego – to jedne z wielu elementów, które podbiły serca tysięcy polskich graczy. Teraz, gdy po sukcesie Wiedźmina 3, oczy całej branży zwrócone są na remake tej niezbyt popularnej w 2007 roku gry, Redów oraz ich podwykonawców z Fool’s Theory czeka niemałe wyzwanie. Czy uda im się zadowolić wieloletnich fanów, wpisując się tym samym w gusta zachodniej publiki? O tym w pełni przekonamy się dopiero podczas premiery. Tymczasem, podsumujmy na razie wszystko co wiemy o tym, co przyniesie nam remake Wiedźmina.

Wiedźmin 1 remake – data premiery

Niestety, jeszcze nie otrzymaliśmy konkretnej daty, której to będziemy mogli znów ruszyć w pogoń za gangiem Salamandry. Szef CD Projekt Red, Adam Badowski, zapytany o datę premiery remake’u Wiedźmina odparł, że “to dopiero początek tego projektu, ale wierzę, że warto będzie czekać”. Musimy więc uciekać się do spekulacji. To co udało nam się ustalić to fakt, że odświeżona odsłona przygód Geralta z Rivii będzie bazować na rozwiązaniach silnikowych i technologicznych z innego projektu Redów, znanego jako The Witcher: Polaris, które najwcześniej może trafić na rynek dopiero w okolicach 2025 roku. Dodając dwa do dwóch możemy wywnioskować, że data premiery remake’u Wiedźmina 1 będzie miała miejsce nie wcześniej niż w 2026 roku.

Na jakim silniku tworzony będzie remake Wiedźmina

Tutaj czeka nas prawdziwa gratka. Remake Wiedźmina zostanie oczywiście stworzony od podstaw, na kanwie silnika Unreal Engine 5. Czego możemy się więc spodziewać? Tekstur w wysokiej jakości, dopracowanych modeli, zapierających dech w piersiach efektów świetlnych – ogółem, wszystkich dobrodziejstw płynących z tego potężnego narzędzia, jakim jest Unreal.

Wiedźmin remake – platformy

Tutaj, zapewne znowu was zaskoczę, również nie posiadamy konkretnych informacji. Wiedźmin z 2007 roku został wydany wyłącznie na komputery osobiste, mimo że już lata temu pojawiały się informacje o porcie na konsole. Ten, jednak, nie doszedł do skutku. Można z całą pewnością stwierdzić, że idąc śladem pierwowzoru, remake Wiedźmina trafi na nasze domowe pecety. Oprócz tego bezpiecznym będzie założenie, iż gra zostanie przeportowana na konsole, takie jak PS5, czy Xbox Series X/S – chyba, że w międzyczasie Sony lub Microsoft ogłoszą prace nad nowym sprzętem. Kto wie? Prognozy prognozami, ale na konkrety, obawiam się, trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Kto będzie odpowiedzialny za projekt?

Zespołem jaki będzie w pocie czoła pracował nad przygotowaniem odświeżonej wersji Wiedźmina 1 jest studio Fool’s Theory. Jako ogół, przyłożyli swoje ręce do kilku niemałych tytułów, takich jak Baldur’s Gate III, Hellblade, czy ekspansję do niezwykle ciepło przyjętego Divinity: Original Sin 2. Co ciekawe, w skład Fool’s Theory wchodzą także osoby, które pracowały przy pierwowzorze Wiedźmina, z 2007 roku. Nad całym projektem pieczę będzie sprawować sam CD Projekt Red.


Autor: Maksymilian Gębala