Zapewne wielu polskich graczy dobrze kojarzy sagę Gothic. Ta seria gier, pochodząca ze stajni niemieckiego developera Piranha Bytes, nad Wisłą urosła do statusu wręcz kultowej, głównie za sprawą wyśmienitego polskiego dubbingu oraz niezrównanej grywalności. Można więc z łatwością sobie wyobrazić jak duże poruszenie wywołała wieść o remake’u pierwszej części, produkowanym przez nowopowstałe barcelońskie studio Alkimia Interactive, pod opieką branżowego giganta – THQ Nordic. Gothic, po blisko dwóch dekadach, zabierze nas z powrotem do brutalnego świata Kolonii Karnej. Lecz co nas tam czeka?

gothic 1 remake thq nordic

Gothic: Remake – Demo, czyli ankieta w formie gry

Na wstępie, w 2019 roku, zostaliśmy przywitani przez krótkie demo nadchodzącego remake’u. Jego celem było zarówno zaprezentowanie zmian w silniku, grafice oraz klimacie gry, jak i zebranie możliwie największej ilości feedbacku od fanów oryginału. Pod koniec wersji pokazowej (warto zaznaczyć że była ona dostępna w serwisie Steam dla posiadaczy innych gier z serii) zostaliśmy postawieni przed ankietą, gdzie każdy kto ukończył demo mógł wylać swoje żale, bądź zamieścić rozbudowane sugestie – a tych, ze względu na różnice w klimacie i założeniach względem oryginału, było naprawdę sporo. 

Od wkroczenia wersji pokazowej do naszych bibliotek Steam minęły już trzy lata. Twórcy bardzo mocno wzięli sobie do serca wszystkie sugestie fanów, dzięki którym gra po raz kolejny przeniesie nas do starej, dobrej Górniczej Doliny, z całym swoim niepowtarzalnym klimatem i zapadającą w pamięć fabułą. Lecz tym razem, według obietnic twórców, doświadczymy Gothica w nowym, prawdziwie odświeżonym, lecz także i wiernym wydaniu.

“Witamy w Kolonii!” – czyli o fabule w remaku Gothica

Fabuła odświeżonego Gothica, dzięki odzewom najbardziej ortodoksyjnych fanów, nie ulegnie drastycznym zmianom. Gra znów zabierze nas do ogarniętego wojną Królestwa Myrtany, którym rządzi monarcha, Rhobar II. Król, w akcie desperacji wydaje edykt, na mocy którego każdy zdolny do pracy więzień ma zostać oddelegowany do pracy w kopalniach magicznego kruszcu we wspomnianej wcześniej Kolonii Karnej. Wszystko to celem zdobycia surowców niezbędnych do wyposażenia królewskich armii. By uniemożliwić skazańcom ucieczkę, nad więzieniem utworzona zostaje Magiczna Bariera, która na skutek fatalnego błędu więzi nie tylko stacjonujących w kolonii przestępców, lecz także i tworzących ją magów. Wtedy wkraczamy my – bezimienny bohater, zmuszony do walki o przetrwanie w świecie opanowanym przez skazańców.

No dobrze, ale co się w ogóle zmieni?

Pod względem klimatu – miejmy nadzieję, że niewiele. Pod względem gameplayu – niemal wszystko. Pewnym jest, że gra nie będzie jedynie graficzną aktualizacją oryginału. Gothic: remake, tworzony jest przy użyciu nowych technologii silnika Unreal Engine 4. Grafika, wewnętrzne systemy rozgrywki, oraz oprawa dźwiękowa – nad którą, notabene, pracuje kompozytor znany z oryginału, Kai Rosenkranz – są od zera zbudowane tak, by swymi standardami mierzyć się z nowoczesnymi tytułami Triple A. Wszelkie dosadne zmiany graficzne bardzo dobrze możemy zaobserwować na publikowanych przez wydawcę grafikach, a także na niedawnym zwiastunie, który zabiera nas na klimatyczny spacer po jednej z najważniejszych lokacji w grze – Starej Kopalni. 

W grze zostanie zawarty także zupełnie nowy system walki, który według zapewnień twórców, mocno będzie czerpał z feelingu starć z oryginalnej sagi. Jego surową jeszcze formę mieliśmy okazję podziwiać już podczas wersji demo. Mamy również dobrą wiadomość dla polskich graczy – remake Gothica otrzyma także, oprócz polskich napisów, pełne polskie udźwiękowienie. Niestety nie wiemy jednak, czy do projektu powrócą aktorzy znani z pierwotnej wersji Gothica.

Gothic remake – data premiery, cena i wymagania

Niestety, nie ujawniono jeszcze konkretnych informacji na temat dokładnej daty premiery. Mimo, że Gothic 1 remake otrzymał już swoją stronę w sklepie Steam, data wciąż widnieje jako nieznana. Z całą pewnością możemy jednak stwierdzić, że premiera planowana jest na rok 2023, a przynajmniej takich informacji możemy zasięgnąć na stronach różnych sklepów internetowych. Gra, bowiem, trafiła już do przedsprzedaży. Na aktualnym etapie prac nad grą, mamy możliwość zakupienia preordera w kwocie między 239.99 a 259.99 polskich złotych, w zależności od wybranego przez nas serwisu. Jeśli chodzi natomiast o wymagania sprzętowe, te wciąż pozostają dla nas niejasne. Ani sklepy internetowe, ani Steam niestety nie podają nam finalnych wymagań, jakie będą musiały spełniać nasze pecety. Posiadamy co prawda szczegółowe informacje na temat wersji demonstracyjnej, lecz oczywistym jest, iż do momentu właściwej premiery ulegną one znaczącym zmianom. Na chwilę obecną, wymagania wersji demo prezentują się następująco:

Gothic remake demo – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: AMD FX-8320 (3,5 GHz) / Intel i5-4690K (3,5 GHz) lub lepszy
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon RX 480 / NVIDIA GeForce GTX 970 z 4 GB VRAM
  • Miejsce na dysku: 5 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Gothic remake demo – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-3930K (3.2 GHz) / AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz) lub lepszy
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060
  • Miejsca na dysku: 20 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Aktualizacja 23.12.2022r

Na święta 2022 roku zespół odpowiedzialny za remake Gothica przygotował dla nas coś specjalnego. Jest to krótki teaser dający graczom przedsmak tego w jakim klimacie będzie tworzona gra. Mowa o fragmencie soundtracku, jak wcześniej wspomnieliśmy tworzonego przez oryginalnego kompozytora z gier Gothic – Kai’a Rosenkranz’a oraz zrzut ekranu przedstawiający Stary Obóz.


Autor: Maksymilian Gębala