Pixel art to zabawna i wciągająca forma sztuki, którą może cieszyć się każdy. Niezależnie od tego, czy jesteś artystą szukającym nowego medium, czy po prostu szukasz sposobu na relaks, pixel art jest idealnym zajęciem dla Ciebie!  W tym poradniku dowiesz się czym jest pixel art, od czego zacząć i jak tworzyć pixel art.

pixel art jak zacząć

Czym jest pixel art?

Pixel art to forma sztuki cyfrowej tworzonej przy użyciu oprogramowania, w którym obrazy są edytowane na poziomie pikseli. Oznacza to, że tworzenie pixel artu możliwe jest w niemalże każdym programie graficznym. Mogą to być tradycyjne programy do rysowania 2D, narzędzia do edycji zdjęć, takie jak Photoshop i Gimp, oraz (co będzie najlepszym rozwiązaniem) dedykowane programy do pixel artu takie jak np: Aseprite.

Pixel art – jak zacząć?

Naukę pixel artu musisz przede wszystkim rozpocząć od zrozumienia czym tak właściwie jest i jak wygląda proces twórczy w pixel arcie. Oto 3 kroki, które mogą ci w tym pomóc:

  • Narysuj każdy piksel ręcznie, ołówkiem lub markerem. Jest to świetny sposób, aby nauczyć się prawidłowego rozmieszczania pikseli i dobry sposób na zrozumienie koncepcji pixel artu.
  • Oglądaj samouczki i szukaj pixel artowych poradników! Praktyka to podstawa, nikomu jednak nie zaszkodzi trochę teoretycznej wiedzy, a podejrzenie ekspertów przy pracy może Ci bardzo pomóc.
  • Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! Nie ma lepszego sposobu na naukę pixel artu, niż rysowanie. Ćwicz systematycznie, a bardzo szybko ujrzysz efekty.

Jak tworzyć pixel art?

Pixel art to specyficzna forma artystyczna, gdzie skupić się musisz na upraszczaniu skomplikowanych kształtów i tworzeniu iluzji szczegółowości i detali. Tworzenie pixel artu bardziej niż tradycyjne rysowanie, przypomina rzeźbienie. Wielu pixel artowych artystów i pewnie z czasem zauważysz, że też Ty, swoją pracę rozpoczyna od narysowania bardzo ogólnej bryły, tylko kształtem przypominającą naszą idee. Następnie stopniowo usuwane są z niej niepotrzebne piksele, nadawana forma i docelowy kształt. Dopiero na samym końcu zaczyna się tworzenie szczegółów – dynamiki, cieni, mimiki i detali.

Wielu początkujących artystów może mieć problem z określeniem wielkości swojej pracy. Ta będzie się różnić w zależności w jakim stylu chcesz tworzyć. Dla początkujących polecamy jednak pracować na rozmiarze 32×32 pikseli, 16×16 lub ewentualnie 64×64. Pamiętaj, czym większy rozmiar tym większa ilość pikseli, o którą musisz się martwić. Nie warto więc przesadzać. Rysując na dużym rozmiarze, początkujący artyści często gubią idee pixel artu. Z czasem na pewno będziesz w stanie sam dostosować rozmiar pracy do swoich potrzeb.

Jakie są podstawowe narzędzia potrzebne do tworzenia pixel artu?

Przede wszystkim potrzebujesz edytora graficznego. Może być to Photoshop lub GIMP, a najlepiej program dedykowany do pixel artu. Dla początkujących świetnym wyborem będzie bardzo prosty i intuicyjny Aseprite. Osoby lepiej zaznajomione z tematem może zainteresować Pro Motion i szereg ciekawych opcji jakie oferuje. Tablet graficzny, jest dużym plusem przy tworzeniu jakichkolwiek grafik. Warto jednak zaznaczyć, że tworzenie pixel artu za pomocą myszki jest jak najbardziej możliwe, a wielu profesjonalistów używa myszki i tabletu zamiennie.

pixel art aseprite

Widok okna w programie Aseprite

Jak znaleźć społeczność i wsparcie jako początkujący w pixel art?

Jeśli szukasz wsparcia i informacji zwrotnej, to trafiłeś we właściwe miejsce. Pixel art to społeczność, która jest bardzo przyjazna dla początkujących, a kiedy ludzie widzą, że inni proszą o pomoc, szybko znajdzie się szereg osób służących radą. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z pixel artem, ale nie wiesz od czego zacząć, lub jeśli czujesz, że utknąłeś używając konkretnych narzędzi lub technik, po prostu zapytaj! Najlepsze miejsca do nawiązywania kontaktów z innymi artystami to:

  • Pixel Artowe fora internetowe
  • Sekcja Pixel Art na reddicie – bardzo rozbudowana i otwarta społeczność dzieląca się swoimi pracami oraz radami.
  • Społeczności pixel artowe na Discordzie – jednym z popularniejszych jest Pixel Art Discord (PAD)

Pixel Art – rozrywka czy kariera. A może oba?

Pixel art może być zabawnym i ciekawym hobby, jak i również ścieżką kariery. Wykorzystywany jest przede wszystkim przy tworzeniu gier Indie. Przeglądając fora pixel artowe lub game developerskie często można natrafić na oferty pracy od osób potrzebujących pixel artowych grafików. Możesz również zacząć tworzyć własne assety i sprzedawać je na stronach pokroju itch.io lub zainteresować się game devem i spróbować stworzyć własną grę. Powodów do nauki pixel artu jest wiele. Jeśli tylko jest to coś co cię pasjonuje i jesteś gotów poświęcić temu zajęciu wystarczająco dużo wolnego czasu, bardzo szybko staniesz się pixel artowym artystą.


Autor: Patryk Kipiela