Minecraft to gra stworzona i wydana w 2011 roku przez szwedzkiego programistę i projektanta Markusa „Notcha” Perssona. Od czasu premiery Minecraft stał się jedną z najpopularniejszych gier wideo w historii z ponad 144 milionami sprzedanych egzemplarzy na wszystkich platformach. Aktualnie gra rozwijana jest przez firmę Microsoft. Najnowsze aktualizacje pojawiają się rzadziej niż kiedyś, jednak niosą ze sobą ogrom zmian. Nie inaczej ma być z najnowszą wersją Minecrafta. Kiedy Minecraft 1.20? Jakich możemy spodziewać się zmian w najnowszej wersji?

Minecraft wersja 1.20 sniffer

Jaka jest najnowsza wersja Minecraft?

Aktualnie najnowsza wersja Minecraft zatytułowana jest The Wild Update i oznaczona jest numerem 1.19. W aktualizacji 1.19 dodano nowe biomy, poprawiono istniejące, pojawiło się mnóstwo nowych bloków, narzędzi oraz przeciwników. Uwagę graczy przykuł przede wszystkim biom o nazwie Deep Dark, który potrafi rzucić wyzwanie nawet najlepszym graczom. Aktualna wersja gry swoją premierę miała 7 czerwca.

Najnowsze wersje Minecraft:

 • The Wild Update – czerwiec 2022 roku
 • Caves and Cliffs cz.II – listopad 2021 roku
 • Caves and Cliffs cz.I –  czerwiec 2021 roku
 • Nether Update – czerwiec 2020 roku
 • Buzzy Bees – grudzień 2019 roku
 • Village and Pillage – kwiecień 2019 roku

Kiedy Minecraft 1.20?

Dokładnej daty nadal nie znamy, wszelkie spekulacje mówią, że najnowsza wersja Minecrafta powinna ukazać się w grudniu 2022 roku lub na początku roku 2023. Microsoft przyzwyczaił nas do średnio dwóch dużych aktualizacji na rok, a biorąc pod uwagę, że ostatnia miała premierę w czerwcu spekulacje te są jak najbardziej realne. 15 października 2022 roku odbył się Minecraft Live, na którym poznaliśmy trochę szczegółów dotyczących najnowszej aktualizacji. Dokładna data premiery niestety nadal nie została podana. Microsoft zaznaczył, że będzie informował o konkretach dopiero gdy wszystko będzie naprawdę blisko premiery.

Mamy jednak dobre wieści. Jak poinformowali twórcy na swoim twitterze – w najbliższych dniach ma pojawić się beta najnowszej wersji gry!

Minecraft 1.20 beta

Minecraft wersja 1.20 – jakie czekają nas zmiany?

Na evencie Minecraft Live 2022 otrzymaliśmy kilka nowych informacji dotyczących zmian w najnowszym updacie. Lista zapowiedzianych nowości:

 • Wielbłądy, na których przemieszczać będzie się mogło dwóch graczy jednocześnie
 • Nowy wygląd półek z książkami
 • Kilka nowych podstawowych skórek postaci
 • Nowy wiszący znak
 • Od teraz możliwe będzie budowanie tratwy z bambusowych bloków
 • Rozstrzygnięto głosowanie na nowego moba – wygrał Sniffer, zatem on pojawi się w najnowszej wersji Minecrafta.

Za pomocą Minecraft Preview, służącym do testowania wersji beta gry, oprócz podanych nowości na evencie Minecraft Live, wymienić możemy jeszcze kilka pewniaków. Jest to m.in testowany od dłuższego czasu Spectator Mode dla wersji Bedrockowej gry, nowy interfejs dla edycji Bedrock oraz naprawienie spawnowania się mobów w portalu do netheru.

Dużą, długo wyczekiwaną oraz bardzo prawdopodobną zmianą ma być ulepszenie systemu ekwipunku. Pod koniec sierpnia na oficjalnym koncie na twitterze Minecrafta pojawił się wpis z prośbą o wypełnienie ankiety dotyczącej interfejsu w grze. Jako, że główną część interfejsu w Minecrafcie zajmuje ekwipunek – możemy być niemalże pewni, że to właśnie jego poprawa zostanie zaadresowana w najnowszej wersji gry – Minecraft 1.20.

minecraft 1.20 - ankieta twitter

Minecraft 1.20 – nowe biomy

Przez ostatnie lata z każdym nowym updatem wprowadzane były duże zmiany do wybranych, istniejących biomów lub dodawane całkowicie nowe. Jesteśmy pewni, że nie inaczej będzie w wersji 1.20. W wyborze biomów pomagali gracze w udostępnianych przez deweloperów ankietach. Jednym ze zwycięzkich biomów były m.in góry i jaskinie, którym poświęcona była przedostatnia aktualizacja. Twórcy zapewnili, że biomy które przegrały głosowanie, również będą aktualizowane w kolejnych wersjach Minecrafta. Takimi biomami są m.in – pustynia, savanna oraz pustkowia (badlands). Na uwagę jako potencjalny biom do poprawy zasługuje również las brzozowy. Pojawił się on na grafikach dotyczących wersji 1.19, jednak finalnie nie został on w żaden sposób zmieniony.

Aktualizacja 16.10.2022

Biorąc pod uwagę zapowiedź nowego moba jakim jest wielbłąd, bardzo możliwe, że duża część pracy w najnowszym updacie zostanie poświęcona biomowi pustynnemu.

Minecraft 1.20 – archeologia

Kolejną długą wyczekiwaną zmianą jest system archeologii. Pierwsze wzmianki o systemie pojawiły się na evencie Minecraft Live w 2020 roku. Nowa funkcjonalność miała pojawić się wraz z updatem Caves and Cliffs, jednak tak się nie stało. O jej premierze mówiono również w kontekście aktualizacji 1.19. Gracze liczą na to, że to w wersji 1.20 Minecraft nareszcie doczeka się dawno zapowiadanego systemu archeologii. System miałby wprowadzić do gry wykopaliska oraz możliwość znajdowania artefaktów oraz rzadkich minerałów.

Czego jeszcze możemy spodziewać się w najnowszej wersji Minecraft?

Twórcy Minecrafta w ostatnich latach starają się w jak największym stopniu ujednolicić wersję java z wersją bedrockową gry. Gracze spekulują że w najnowszej wersji Minecraft 1.20 pojawi się wiele zmian kontynuujących te działania. Jedną z tych zmian może być wcześniej wspomniany spectator mode, ale i również zmiany w walce, banerach i tarczach.

Wraz z pojawieniem się starożytnych miast w aktualizacji 1.19 gracze spodziewają się dodania nowego świata w kolejnej aktualizacji. Spowodowane jest to ogromnymi strukturami w miastach przypominające portale do Netheru.

Mimo, że niewiele jeszcze wiemy o tym kiedy Minecraft 1.20 będzie miał swoją premierę, oraz o nadciągających zmianach – gracze mają bardzo wysokie oczekiwania. Liczą na to, że po dosyć spokojnej aktualizacji 1.19 przyjdzie czas na coś dużego. Na evencie Minecraft Live dostaliśmy kilka konkretów i ciekawych informacji. Gracze czekają jednak na znacznie więcej.


Autor: Patryk Kipiela