11 Bit Studios to polski zespół złożony z weteranów sceny developerskiej. Studio samodzielnie zajmuję się tworzeniem, marketingiem oraz wydawaniem gier. Każdy z dotychczasowych projektów polskiego studia okazał się ogromnym sukcesem, a ich gry znane są ze swojej dojrzałości i głębokiego przekazu. Jakie były ich początki? Czego możemy się spodziewać po 11 Bit Studios w najbliższych latach?

11 Bit Studios frostpunk

Początki 11 Bit Studios

Grupa 11 Bit Studios powstała w 2009 roku. Po roku od założenia studia developerskiego wydali oni swoją pierwszą grę – Anomaly Warzone Earth. Gra szybko odniosła sukces. Gra sprzedała się świetnie i odebrała wiele nagród. Polskie studio podążając za sukcesem pierwszej gry wydało Anomaly 2 oraz Anomaly Korea czerpiące z uniwersum ich pierwszego tytułu. Jak można się domyślić – kolejne tytuły również okazały się ogromnym sukcesem, a studio podbudowane dobrymi wynikami zdecydowało się na znacznie większe przedsięwzięcie.

11 Bit Studios – This war of mine

Pracę nad This war of mine rozpoczęto w 2012 roku. Już dwa lata później gra doczekała się swojej premiery. This war of mine niczym nie przypomina typowej gry wojennej. W grze polskiego studia wcielamy się w grupę cywili uwięzionych w oblężonym mieście. Muszą oni przetrwać w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Gracz zmagać musi się z ciągłym brakiem żywności i lekarstw, zimnem i nieobliczalną naturą żołnierzy oraz cywili. W grze zmuszani jesteśmy do podejmowania trudnych decyzji, sprawdzających jak daleko gracz będzie w stanie się posunąć, aby przetrwać. Gra bez wątpienia na długo zapada w pamięć, a to jak świetnym jest tytułem udowadnia rzesza fanów jaką wokół siebie zgromadziła. O This war of mine pisały największe magazyny na całym świecie. Gra zebrała ponad 100 nagród i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Kilka lat temu została pierwszą w historii lekturą szkolną będącą grą.

11 Bit Studios – Frostpunk

Po ogromnym sukcesie This War of Mine przyszła pora na Frostpunka. Tym razem gracz przeniesiony zostanie do XIX wiecznego świata, w którym zmiana klimatu sprawiła, że ludzkość musi zmierzyć się z wiecznym zimnem. W grze 11 Bit Studios kolejny raz zmuszani będziemy do podejmowania niezwykle trudnych decyzji, kluczowych dla przetrwania twojej kolonii. Surowców potrzebnych do budowania i potrzymania cywilizacji jest bardzo niewiele. Gracz będący pod ciągła presją musi mądrze nimi dysponować. Kolejny raz gra polskiego studia pozostawia w głowie gracza wiele pytań i sprawia, że na niektóre rzeczy spojrzymy inaczej. Frostpunk okazał się być ogromnym sukcesem, a 11 Bit Studios zapowiedziało już drugą odsłonę serii. Polski zespół jest przykładem dojrzałości w świecie gier, świetnej organizacji i ogromnej kreatywności. Na ten moment nic nie wskazuję na to, żeby mieli się zatrzymywać.


Autor: Patryk Kipiela