Dzisiaj swoje pierwsze urodziny obchodzi niezależna gra survivalowa studia Iron Gate – Valheim. Gra pojawiła się znikąd, a już tydzień po swojej premierze zdołała sprzedać ponad milion kopii i przyciągnąć do siebie setki tysięcy widzów na platformie Twitch. Jakie były początki Valheim, w jakim miejscu jest teraz i jak twórcy planują rozwijać grę.

Valheim

 

Początki Valheim

Valheim jest grą survivalową w której przemierzamy tytuły świat inspirowany wierzeniami nordyckimi. Naszym zadaniem jest przetrwać w surowym i niesprzyjającym świecie. W tym celu gracz będzie musiał zbierać jedzenie, surowce, tworzyć narzędzia oraz budować konstrukcję pomagające mu przeżyć. Gra ukazana została światu drugiego lutego 2021 roku. Już tydzień po premierze tytuł szwedzkiego studia sprzedał ponad milion swoich kopii, a w szczytowych momentach grę na twitchu oglądało ponad 160 tysięcy widzów. Valheim pojawił się znikąd. Przed swoją premierą mało kto słyszał o grze, studio Iron Gate nie prowadziło żadnych dużych kampanii reklamowych. Nikt, nawet sami twórcy nie spodziewali się tak ogromnego sukcesu gry.

Dlaczego gracze pokochali Valheim

Valheim to gra po prostu dobra. Nie proponuje graczowi żadnych innowacyjnych rozwiązań. Łączy za to wszystkie znane nam elementy gier survivalowych, nie przytłacza treścią, a mechaniki są proste i zrozumiałe. Ponadto do ogólnego nie skomplikowania gry dostajemy od twórców ogromny świat do eksplorowania. Co chyba najważniejsze – świat ten odkrywać możemy z naszymi przyjaciółmi. W rozgrywce jednocześnie udział brać może do 10 graczy, a nic tak nie cieszy jak wspólna walka o przetrwanie i eksplorowanie. Gra również przyciąga graczy swoją ciekawą oprawą graficzną. Trzeba, jednak pamiętać, że tytuł szwedzkiego studia nadal jest w wersji alfa i podczas gry możemy napotkać wiele błędów.

Jak gra studia Iron Gates radzi sobie dzisiaj

Po roku od ukazania się w Valheim wiele się zmieniło. Studio systematycznie poprawia błędy w grze i wprowadza nowe funkcjonalności. Efekty ich pracy widać w ilości aktywnych graczy. Valheim ze średnią 20 tysiącami graczy znajduję się w top 50 gier na Steam. Nie jest to 150 tysięcy jak przy premierze, jednak nadal wynik ten robi ogromne wrażenie. Zwłaszcza, że mówimy o grze w całości stworzonej przez malutki liczący kilka osób zespół developerski.


Autor: Patryk Kipiela