+21

Wbrew pozorom tworzenie gier może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. Narzędzia game developerskie są coraz prostsze i przystępniejsze – do tego stopnia, że w niektórych przypadkach nie jest wymagana umiejętność kodowania. W Internecie znajdziesz mnóstwo zasobów pomagających wdrożyć się w świat game devu. Najważniejsza jest cierpliwość i wytrwałość. W takim razie – jak tworzyć gry? Od czego zacząć?

tworzenie gier

Czym jest game dev?

Game Dev, inaczej tworzenie gier to wieloaspektowy proces, który obejmuje projektowanie, produkcję, programowanie, tworzenie grafiki i testowanie gier wideo. Branża gier rozwija się niezwykle dynamicznie stając się jedną z najbardziej dochodowych branż rozrywkowych na świecie. Tworzenie gier z roku na rok jest coraz prostsze i przystępniejsze, przez co zainteresowanie Game Devem rośnie. Niezależni twórcy gier odpowiadają za projektowanie i programowanie gier, opracowywanie narzędzi do tworzenia nowych treści i przenoszenie gier na nowe platformy. Muszą również posiadać umiejętności artystyczne oraz umiejętności projektowania graficznego, aby tworzyć zasoby do swoich projektów, takie jak modele 2D lub 3D, tekstury i animacje. Game developerzy tacy jak Eric Barone byli wstanie samodzielnie zająć się całym procesem twórczym gry. Dziś ich gry mają miliony fanów na całym świecie.

Jak zacząć tworzyć gry?

Na początku należy wybrać w jakim środowisku game developerskim chcesz tworzyć gry. Na rynku jest ich wiele i są one bardzo wysokiej jakości. Dzisiejsze silniki do tworzenia gier są znacznie bardziej przystępne niż kiedyś. Większość z nich jest darmowa (przynajmniej do momentu, aż zaczniesz wydawać gry komercyjnie), a ich twórcy dążą do jak największej intuicyjności i dostępności. Aktualnie najpopularniejszymi silnikami game developerskimi, w których wydawane jest ponad 90% gier mobilnych są Unity oraz Unreal Engine. Decyzja, który z nich wybrać nie będzie prosta, ponieważ starcie Unity vs Unreal jest niezwykle wyrównane. Jeśli jesteś fanem gier 2D prawdopodobnie lepszym wyborem będzie Unity. Jeśli jednak chciałbyś postawić na realistyczną grafikę – Unreal to strzał w dziesiątkę. Czynników determinujących wybór silnika jest jednak znacznie więcej, więc Twoja decyzja powinna być poprzedzona solidnym researchem. Nie zapominaj również o mniej popularnych silnikach takich jak GameMaker lub zyskujący na popularności Godot.

Jakie są najlepsze zasoby do nauki tworzenia gier?

Tworzenie gier to złożony proces, który wymaga dużej ilości wiedzy i doświadczenia. Na szczęście istnieje wiele różnych zasobów, które pomogą Ci w nauce tworzenia gier. Jednym z najpopularniejszych źródeł do nauki programowania, oraz tego jak tworzyć gry jest platforma Youtube. Wielu twórców udostępnia zarówno poradniki dotyczące języków programowania, jak i te dotyczące tworzenia gier – pomagające uczyć się silnika. Jednym z najpopularniejszych kanałów tego typu jest kanał freeCodeCamp.

Jeśli nie jesteś fanem treści wideo powinieneś przeszukać fora internetowe. Koniecznie sprawdź reddita, gdzie bardzo aktywnie działają ogromne i chętnie dzielące się wiedzą społeczności game developerskie. Nie można również zapomnieć o kursach online, które za niewielką opłatą są w stanie przekazać ogrom spójnej i uporządkowanej wiedzy. Tworzenie gier jeszcze nigdy nie było tak powszechnie dostępne jak dziś. Zasobów do nauki tworzenia gier jest mnóstwo, a same silniki do tworzenia gier robią wszystko, żeby być jeszcze bardziej przystępnymi i otwartymi na nowych game developerów.

Jak tworzyć gry?

Proces tworzenia gry można podzielić na trzy etapy: projektowanie, tworzenie i testowanie. Ważne jest, aby każdemu z etapów poświęcić wystarczająco dużo czasu. Musisz przygotować się na to, że proces tworzenia gry będzie długi i metodyczny, a pośpiech może jedynie przynieść szereg błędów i frustracje z braku progresu.

Projektowanie gry

Na etapie projektowania, gra jest konceptualizowana i planowana. To tutaj musisz znaleźć pomysł na swoją grę – na jej historię oraz rozgrywkę. Inspiruj się czym tylko zechcesz – książkami, filmami czy też innymi grami. Ważne, żeby twój pomysł był oryginalny i było to coś w co sam byś chętnie zagrał. Następnym krokiem jest rozpoczęcie prototypowania swojego pomysłu. Zacznij przygotowywać concept arty dla swojej gry, nadaj swojemu pomysłowi charakter oraz życie. Rozplanuj co chciałbyś, aby znalazło się w grze, na czym powinna polegać rozgrywka, jakie elementy powinna zawierać i zapisz to w wybranym programie lub na kartce. Ostatnim krokiem tego etapu będzie rozplanowanie kolejności działań przy tworzeniu gry. Przygotuj plan. Zacznij od podstawowych mechanik, a później je rozwijaj. Nie skupiaj się na jednym elemencie gry, a staraj się etapami rozwijać całość swojej gry.

Tworzenie gry

Masz już plan działania? No to czas zacząć tworzenie gry. Na tym etapie niestety wiedza z jednego, czy dwóch artykułów nie wystarczy. Jeśli nie potrafisz jeszcze programować lub nie poznałeś żadnego silnika do tworzenia gier – skorzystaj z zasobów do nauki tworzenia gier wymienionych wcześniej. Etap tworzenia prawdopodobnie będzie tym najbardziej czasochłonnym. W zależności od złożoności twojego projektu oraz twojej wiedzy może potrwać kilku tygodni, miesięcy, a często i lat – zwłaszcza gdy jesteś developerem niezależnym i każdy element twojej gry przygotowywać będziesz Ty. Na tym etapie najważniejsza jest determinacja i cierpliwość. Nie bój się błędów – wszystko da się naprawić, jeśli tylko będzie w tobie wystarczająco dużo zapału.

Testowanie

Po długich i ciężkich pracach przy tworzeniu gry nadejdzie czas na testowanie. Warto na tym etapie udostępnić grę znajomym lub zaufanej społeczności, która pomoże Ci wyłapać wszelkie błędy lub niespójności. W większości przypadków, indie developera nie będą pośpieszały umowy z wydawcami, czy presja fanów. Warto poświęcić temu etapowi troszkę więcej czasu, aby Twoja gra dobrze prezentowała się podczas premiery i robiła dobre wrażenie już od samego początku jej istnienia.

jak tworzyć gry

Tworzenie gier – podsumowanie

Tworzenie gier to niezwykle obszerny temat, a na pytanie jak tworzyć gry, lub jak zacząć robić gry ciężko odpowiedzieć w jednym artykule. Oprócz wiedzy technicznej czysto związanej z tworzeniem gier, dochodzą również takie aspekty jak odpowiedni marketing, zrozumienie rynku i wiele innych ważnych czynników. Nie pozwól się jednak przytłoczyć ilością informacji. Tworzenie gier powinno być przede wszystkim zabawą i hobby. Traktując to w ten sposób nauka będzie znacznie przyjemniejsza i efektywniejsza. Nie bój się pytać, dziel się swoją pasją i korzystaj z zasobów jakie daje Ci Internet. Wiesz już jak tworzyć gry? To powodzenia!


Autor: Patryk Kipiela

+21