Przez ostatnie lata świat game devoloperstwa stanął otworem dosłownie dla każdego. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze silniki do tworzenia gier, a najpopularniejsze z nich takie jak Unity i Unreal Engine zmniejszały swoje ceny lub całkowicie rezygnowały z płatności. Unity vs Unreal – kto wygrywa to starcie, który silnik do tworzenia gier wybrać?

Unity vs Unreal Engine

Unity czy Unreal – kto ma przewagę na rynku?

Aktualnie popularniejszym narzędziem to tworzenia gier jest Unity. Różne źródła podają, że około 50% wszystkich gier mobilnych tworzonych jest właśnie w tym silniku. Nie powinniśmy jednak skreślać Unreal Engine, gdyż jego udział na rynku gier mobilnych oscyluje w granicach 45% – co jest również bardzo imponującym wynikiem. Powodem przewagi Unity na rynku może być fakt, że silnik uznawany jest za znacznie prostszy od swojego konkurenta. W Unity używany jest C# – według powszechnej opinii stosunkowo prosty język programowania. Interfejs jest intuicyjny, a architektura projektów prosta – składa się z obiektów i komponentów. W Unity mamy również dostęp do graficznych skryptów pozwalających na znaczne ograniczenie programowania. Dla użytkowników rozpoczynających przygodę z game devem może to być bardzo kuszącą propozycją. Unity jest również naprawdę bardzo wszechstronnym narzędziem radzącym sobie na wielu portach. Nie można też zapomnieć o tym jak świetnie silnik radzi sobie z grami 2D.

Gdzie Unreal prześciga Unity?

W starciu Unity vs Unreal – Unreal traci na przystępności oraz łatwości użytkowania. C++ zdecydowanie nie należy do najprostszych języków. Silnik produkowany przez przedsiębiorstwo Epic Store to jednak przede wszystkim możliwości graficzne. Oświetlenie, cienie czy tekstury w Unreal Engine to definicja jakości i najwyższych standardów graficznych. Gry tworzone za pomocą Unreal Engine uznawane są za jedne z najładniejszych na rynku. Z tego powodu wiele gier AAA decyduje się na skorzystanie z tego właśnie silnika. Wielkość społeczności, czy dostęp do zasobów niewiele odbiegają od standardów Unity, a podczas nauki możemy liczyć na ogromne wsparcie.

Unity czy Unreal Engine – co wybrać?

Unreal oraz Unity to na ten moment najpopularniejsze silniki do tworzenia gier na rynku. Początkujący game developerzy mogą mieć problem z wybraniem odpowiedniego dla siebie narzędzia. Wybierając silnik powinieneś określić co chcesz tworzyć i jaki jest Twój cel. Jeśli jesteś fanem gier Indie i marzysz o stworzeniu swojego własnego tytułu, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem, nigdy nie tworzyłeś grafik komputerowych, to może dobrym wyborem będzie Unity. Jeśli jednak cenisz sobie realizm i piękną oprawę graficzną lepszą opcją może się okazać Unreal Engine. Może jesteś fanem pixel artu i zainteresuje cię mniej popularny, ale za to cieszący się coraz większą popularnością Godot. Pamiętaj, nie ważne co wybierzesz – nie warto jest przywiązywać się do jednego silnika. Dobry game developer powinien eksperymentować i znać różne narzędzia do tworzenia gier.


Autor: Patryk Kipiela